نایلون :

در صنایع پلاستیک تولید فیلمهای دمشی بر پایه پلی اتیلن سبک ( LDPE ) تحت عنوان  ” نایلون ” نامگذاری شده اند . نرمی و چقرمگی این خانواده از پلی اتیلن ها خواص مکانیکی مطلوبی را برای آنها به همراه داشته و لذا تقاضای زیادی از طرف بازار مصرفی کشور برای آنها به ارمغان آورده است .

مهمترین کاربردها برای فیلم نایلون عبارتند از :

_ کیسه های چاپی و تبلیغاتی

_ فیلم های شیرینگ

_ فیلم های بسته بندی

_ نایلونهای عریض

_ فیلم های کاوری

_ کیسه های مواد پتروشیمی

_ ……

نایلکس :

چنانچه بخواهیم فیلمهایی از جنس پلی اتیلن به روش فیلم دمشی داشته باشیم کلن با ضخامت های پایین و کاربردهای ویژه ، بهترین گزینه مواد : پلی اتیلن سنگین (HDPE   ) میباشد . این فیلمها که نوعا” نیز خشک و ضربه پذیر هستند و از لحاظ محدوده ضخامت در طبقه بندی پایین تری قرارمی گیرند ، به فیلم ” نایلکس ” معروف شده اند .عده ای از خواص مکانیکی نایلکس ها نسبت به نایلونها در محدوده پایین تری قرار می گیرد ( چقرمگی کمتر ، شکنندگی بالاتر ، شفافیت کمتر و …. ) کلن عده ای دیگر از رفتارهای آن ( توانایی تولید فیلم خیلی نازک ، تعداد در کیلوگرم ، مواد افزودنی کمتر و … ) دلایل اصلی تقاضای بالای آن در بازار مصرفی کشور میباشند .

عمده ترین کاربردهای فیلم های نایلکسی عبارتند از :

_ کیسه های حمل میوه و موادغذایی

_ کیسه های فریزری

_ سفره های یکبار مصرف

_ دستکشهای یکبار مصرف

_کیسه های زباله

_ روپوش دندانپزشکی

_ …

سلفون :

سلفون نام مستعار فیلم های شفاف و شیشه ای بر پایه پلی پروپیلن میباشد که پس از خروج مذاب از قالب دستگاه به کمک آب سردهنده و به حالت آمورف درآمده است . فیلمهای سلفون دردمای محیط در حالت شیشه ای خود بوده و لذا رفتاری شکننده و مستحکم از خود نشان میدهند . از طرفی دمای ذوب بالاتر این فیلم نسبت به نایلون و نایلکس ، عده ای از کابردهای آن در محدوده های بالایی دما را افزایش داده است . در یک نگاه کلی باید گفت هریک از فیلم های نایلون ، نایلکس و سلفون کاربردهای مخصوص خود را داشته و هیچکدام نمیتواند جای دیگری را پرکند .

عمده ترین کاربردهای فیلم های سلفون عبارتند از :

_ بسته بندی موادغذایی و خشکبارو گل ها

_ پوشش های بسته بندی از نوع شفاف

_ روکش های میز منازل و رستورانها

_ اتوکلاو ضایعات بیمارستانی

_ پوشش کتابها و جزوات

_ و….

 کیسه زباله :

کیسه های زباله همانطور که از نامشان برمیآید به منظور حمل و نقل زباله های خانگی و صنعتی طراحی شده اند . این محصول بسته به سفارش بازار در سایزهای حلولی ، عرضی و ضخامتی متنوعی تولید شده و روزانه بازار مصرفی میشود . کیسه های زباله ای نوعاً برپایه ” پلی اتیلن سنگین ” بوده و لذا نایلکسی میباشند . نکته : حائز اهمیت اینکه چنانچه محصولی تحت عنوان کیسه زباله ای طراحی میشود ، نباید به اهداف دیگر از جمله حمل و نقل مواد بهداشتی و غذایی و یا … مورد استفاده قرار گیرد .مهمترین خواص مکانیکی برای استفاده از کیسه های زباله مقاومت آنها در برابر پارگی ، رشد پارگی و ضربه پذیری میباشد . چراکه خروج زباله ها پدیده ای نامطلوب بوده و حتی الامکان با تقویت خواص مکانیکی کیسه های زباله ای باید از این پیشامد جلوگیری کرد .

کیسه های فریزر :

برای بسته بندی و نگهداری موادغذایی از جمله ، گوشت ، سبزیجات ، حبوبات و … در دماهای پایین به کیسه های فریزری نیازمند هستیم . کیسه های فریزری نوعاً ضخامتی در حدود 20-5 میکرون داشته و از نوع نایلکس میباشند . روش تولید کیسه های فریزری نیز همان دمش ( Blown Film   ) بوده . که طاقه فیلم تولید شده پس از دوخت و برش در سایزهای مطلوب روانه بازار مصرفی میشود .نکته حائز اهمیت اینکه ، تولید و تکمیل کیسه های فریزری باید در محیط های بهداشتی و ایزوار صورت گرفته و مواد پلیمری آن نیز کاملا” گرید غذایی ( Food Grade ) باشد . علاوه بر اینها هیچکدام از افزودنی ها که برای تولید فیلمها بکار میروند نباید در فرمولاسیون این محصول قرار گیرد .سایز کوچک این محصول ، خواص مکانیکی ویژه ای را برای آنها ضروری نمیسازد لکن کنترل ابعاد   ( طول و عرض و ضخامت ) و بهداشتی بودن مواد اولیه بسیار حائز اهمیت میباشد .

دستکش های یکبار مصرف :

همانطور که از نام این محصول برمی آید علاوه بر تماس با بدن انسان ، مواد بهداشتی و غذایی ،یکبارمصرف بودن آن نیز مورد تأکید میباشد این محصول را می توان مشابه کیسه های فریزری تولید کرده و در مرحله تکمیل به کمک قالب های شبیه دست انسان ، فیلم را به صورت حرارتی برش زده و جنس دستکش را جداسازی و بسته بندی کرد . این محصول نیز در کلیه فرآیند های اختلاط تولید و تکمیل باید ایزوله و بهداشتی بوده و مواد اولیه آن  نیز Food Grade   باشد . و استفاده از هرنوع افزودنی در آنها نیز ممنوع باشد .

این محصول نوعاً بر پایه پلی اتیلن سنگین بوده و خواص زیر :

_ داخل رفتن راحت و سریع دست انسان در آن

_ دوخت های محکم لبه ها

_ مقاومت پارگی و ضربه پذیری بالا

_ …. برای آنها ضروری میباشد

 متالایز ، صدفی ، ترس

فیلمهای پلی پروپیلن چندلایه که در دو جهت آرایش یافتگی پیدا میکنند

( با عملیات حرارتی در دومرحله و کشش در دو جهت ) در صنعت با نام مستعار BOPP  شناخته شده و در بازار مصرفی نیز ترس نام دارند .

 چنانچه فیلم های BOPP دارای متربچ رنگی شیری باشند در بازار با نام مستعار صدفی شناخته میشوند.

چنانچه فیلم های BOPP   را از یک طرف به کمک پودر فلزات ( مانند آلومینیوم ) با ضخامت بسیار بسیار کم بپوشانیم ، فیلمهای پلاستیکی براق و نقره ای رنگی حاصل شده که در صنعت به متالایز معروف میباشند